O produkcie Co musisz wiedziec o stresie Skuteczna pomoc Zbadaj poziom stresu Na zasypianie Forsen Forte z Melatoniną Olimp Premium Club   Przejdź do sklepu
wstecz

Objawy stresu i pochodzenie


Stres definiuje się, jako zaburzenie stanu równowagi organizmu zwanej homeostazą, spowodowane czynnikiem fizycznym lub psychologicznym. Jest on nieodłącznym elementem życia każdego z nas.
Blisko 65% populacji osób dorosłych doświadcza na co dzień skutków stresu. Żyjemy w świecie, gdzie stres jest integralną częścią naszego codziennego życia zawodowego i prywatnego. Zdenerwowanie i obawa, czy wszystko się uda należą do typowych syndromów stresu. Krótkotrwały stres może być czynnikiem mobilizującym do działania i dodającym sił, jednak przewlekły może wpływać negatywnie na organizm. Na przestrzeni wieków zmieniała się zarówno siła jak i rodzaje czynników stresogennych - nazywanych stresorami. Samo pojęcie stresu zostało wprowadzone przez Hansa Selye’go, który stwierdził, że większość problemów ze zdrowiem jest skutkiem niezdolności ludzi do radzenia sobie ze stresem i jego objawami.objawy  stresu

Biologia stresu

Aby poradzić sobie ze stresem organizm potrzebuje odpowiednich mechanizmów adaptacyjnych. Reakcje adaptacyjne działają według stałego modelu i są niezależne od rodzajów czynników stresogennych. W biologii stresu najważniejszą rolę pełnią: układ współczulny oraz tzw. oś HPA (podwzgórze – przysadka - nadnercza).

Kiedy objawy stresu zaczynają gwałtownie narastać, zostaje aktywowany układ współczulny, który odpowiada za reakcję „walcz lub uciekaj”. Aktywuje on kolejno nadnercza do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny, które wzmagają m.in. częstość oddechów, skurczów serca, wzrost ciśnienia krwi.

Po jakimś czasie od zadziałania czynnika stresogennego (może to być kilkanaście minut lub kilka godzin) dochodzi do aktywacji osi HPA. Podwzgórze wydziela kortykoliberynę (CRH), pobudzającą przysadkę mózgową do uwalniania kolejnego hormonu kortykotropiny (ACTH), a ta pobudza korę nadnerczy do wydzielania glikokortykoidów (głównie kortyzolu).diagram biologi stresu

Cała oś HPA działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego, więc glikokortykoidy będą hamowały aktywność podwzgórza i przysadki. Oczywiście każdy organizm posiada inną wytrzymałość na objawy stresu. Zbyt duże przeciążenia dla ustroju mogą zaburzać jego homeostazę. Może to prowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Stres może objawiać się więc wzmożoną nerwowością, osłabieniem psychicznym oraz fizycznym. Czynnikami, które powodują jego wystąpienie mogą być: złe warunki pracy, niesprzyjające warunki życia, oddziaływanie środowiska zewnętrznego oraz procesy powiązane ze starzeniem się. Próbując szukać środków zaradczych, naukowcy bardzo często polecają substancje adaptogenne oraz ekstrakty z melisy, które wspierają organizm w walce ze stresem i łagodzą objawy stresu.

Zobacz również


Najlepsze metody
na stres i nerwy

Dzięki dokładnej analizie nauczysz się rozładowywać negatywne emocje, unikać stresujących sytuacji oraz reagować na stres w sposób opanowany

najlepsze metody na stress i nerwy

Badanie stresu

Natężenie odczuwanego stresu dla wielu z nas jest pojęciem niejasnym. Niektórzy przez długotrwały stres rozumieją odczuwanie jego skutków raz na kilka dni. Dla innych, przywykłych już do funkcjonowania w stresującym środowisku, oznacza to nerwowe sytuacje nawet kilka razy dziennie.

zbadaj-stres

Kłopoty z zasypianiem


przejdź do strony

Kłopoty z zasyianiem - Forsen Forte

Aplikacja mobilna


Aplikacja umożliwia skanowanie kodów z opakowań, dodawanie punktów do Twojego konta i wymianę ich na nagrody. Cały program Olimp Premium Club pod ręką!

Olimp Premium Club - Konkurs